93-130 Łódź

ul. Kaliska 25/27

tel/fax 42 681-78-02

e-mail: gim40@szkoly.lodz.pl

 

AKTUALNOŚCI

CZTERDZIESTKI

3 września przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji “Quo Vadis”. Dla uczczenia 120 rocznicy wydania powieści Sienkiewicza w naszej “Pracowni Dobra” odbyły się projekcje filmu i czytanie fragmentów tekstu “”Quo Vadis. “Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.” - cyt. Wikipedia. Błędnie uważa się, że Henryk Sienkiewicz otrzymał za nią Nagrodę Nobla podczas gdy, otrzymał ją za wybitne osiągnięcia pisarskie w literaturze epickiej.

tekst: R. Duszyński

15 września grupa uczniów z klasy pierwszej, pod opieką wychowawcy- p. A. Begiera, nauczyciela biologii - p. R. Duszyńskiego i p. I. Wojtackiej - nauczycielki j. polskiego odbyła interdyscyplinarne zajęcia w ośrodku Stowarzyszenia ONJATY w Bukowcu, nieopodal Łodzi, gdzie w starym, poniemieckim domu grupa zapaleńców stworzyła przedszkole. On-Ja-Ty, i my, i wy, i oni - wszyscy mogą znaleźć tutaj coś dla siebie - zajęcia edukacyjne prowadzone przez fundację oparte na wzajemnym szacunku i szczerych relacjach mają kontekst ekologiczny i prozdrowotny. Dzieci uczą się tutaj, że są rzeczy, których nie da się zrobić w pojedynkę, uczą się współpracy i zaufania, a nawet tego, że nie wszystko da się zmierzyć wartością pieniądza.

tekst i zdjęcia: R. Duszyński

8 październia  2016 - interdyscyplinarne Zajęcia w Parku Źródliska i na Księżym Młynie

Projekt polegał na odwiedzeniu kolejnych miejsc na Księżym Młynie orazParku Źródliska w Łodzi, opowieści o tych miejscach i realizacji kart pracy z 6 przedmiotów. Młodzież pracując w parach otrzymywała oceny za wykonane zadania. Odwiedziliśmy Łódzką Palmiarnię, a także Muzeum Kinematografii. Byliśmy w dawnym Domu Ogrodnika, a dziś Kawiarence “Tubajka” w Parku Źródliska, gdzie uczniowie, przy filiżance herbaty i ciastku, mogli dokończyć swoje karty pracy. Zajęcia prowadzone były przez nauczycieli j. polskiego i historii - Ewelinę Kaźmierczak i Pawła Luniaka - przewodnikw po Łodzi. Wraz z nami była Pani Dyrektor Iwona Wojtacka, hospitując prowadzone zajęcia. Jeśli do zgranej grupy dodać kilka godzin wolnego czasu i odrobinę rywalizacji, to mamy idealny plan na sobotnie przedpołudnie. 8 października 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum poznawali tajemnice Królestwa Scheiblera. Brzmi intrygująco? Bo tak właśnie było na tej wycieczce! Spacerując po Księżym Młynie, poznawaliśmy historię tego miejsca i jego fascynujące zakamarki – m.in. famuły, konsumy i remizę. Ta przestrzeń wygląda jak gotowy plan filmowy – nic więc dziwnego, że zainspirowała wielu twórców. Mogliśmy się o tym przekonać podczas zwiedzania Muzeum Kinematografii. Przyjemnym urozmaiceniem zimnego przedpołudnia była wizyta w łódzkiej palmiarni. Wśród tropikalnych roślin i egzotycznych zwierząt nawet zadania z kart pracy okazywały się całkiem łatwe . Na zakończenie spaceru na wszystkich łasuchów czekała miła niespodzianka – słodki poczęstunek w przytulnej kawiarence. Do zobaczenia już wkrótce na kolejnej wycieczce po Łodzi!

tekst: P. Luniak, E. Kaźmierczak

10 październia  2016 - odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły - większością głosów przewodniczącą Samorządu została wybrana uczennica klasy 3a - Klaudia Sokołowska. Opiekunem samorządu został Jakub Olczyk. Jednocześnie wyłoniono naszych przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miasta Łodzi.

tekst - R.Duszynski, foto - J.Olczyk

14 październia  2016 - uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor odczytała list gratulacyjny Pani Minister Anny Zalewskiej i wręczyła nagrody licznym nauczycielom i pracownikom Administracji i Obsługi oraz podziękowania dla współpracujących z nami wychowawców OHP. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar Publicznego Gimnazjum nr 40. Po części oficjalnej odbyłą się krutka część artystyczna, z udziałem uczniów Koła Teatralnego pod kierunkiem Pani Izabeli Stawińskiej-Madaj.

tekst, foto - R.Duszynski

19 październia  2016 - w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, organizowanego pod auspicjami Stowarzyszenia Doradców Zawodowych, w naszej szkole odbył się Dzień Kariery. Spośród licznie zaproszonych gości zaszczyciła nas swoją obecnością Pani Inspektor Barbara Suchara. Zorganizowaliśmy prezentacje kilku szkół ponadgimnazjalnych - między innymi: ZSP nr 22, ZSETH i ZSR. Odbył się pokaz mody przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Mody, który cieszył się wielkim zainteresowniem publiczności. Nasi, i zaproszeni, uczniowie z zaprzyjaźnionych gimnazjów mieli możliwość wziąć udział w pokazach i zajęciach warsztowych z fryzjerstwa, kosmetyki, stolarstwa, ratownictwa medycznego a nawet masażu, który przygotowała Szkoła Społecznego Towarzystwa Oświatowo-Medycznego. Nauczyciele naszej szkoły - Pan Paweł Luniak i Pani Ewelina Kaźmierczak, którzy są przewodnikami po Łodzi, przygotowali prezentację zawodu przewodnika. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez Zespół Szkół Rzemiosł. Przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy przedstawili swoją ofertę w zakresie szkoleń i kursów zawodowych oraz wsparcia urzędu w poszukiwaniu pracy. Pani Dorota Świt - doradca zawodowy ŁCDNiKP poprowadziła warsztaty - “Moja Kariera Zawodowa”, których zwieńczeniem było ułożenie ścieżki kariery - wszyscy mogliśmy się przekonać, że szkoła jest początkiem kariery.

tekst, foto - R.Duszynski

17 grudnia - Rajd Mikołajkowy “Łagiewniki” - kiedy kartki z kalendarza pokazują grudzień, wiele osób myśli o prezentach mikołajkowych. Ale gdzie spotkać patrona tego dnia? Uczniowie naszego gimnazjum postanowili poszukać go... na rajdzie w Lesie Łagiewnickim. Podczas sobotniej wycieczki, stosownie do okazji, wędrowaliśmy w czerwonych czapeczkach. Spacer w ramach wyznaczonej trasy pozwolił nam w praktyce wykorzystać umiejętności z lekcji geografii - właściwe odczytanie mapy, to klucz do sukcesu na leśnym szlaku. Przydała się również z zajęć wychowania fizycznego, ponieważ do przejścia mieliśmy ok. 6 kilometrów. Na necie spotalismy się ze świętym Mikołajem, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i wzmocniliśmy siły przy ognisku z kiełbaskami. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnych wycieczkach.

tekst/foto: E. Kaźmierczak, red.: R. Duszyński

21 grudnia - Szkolna Wigilia - liczna grupa uczniów i nauczycieli, pod kierunkiem Pani Izabeli Stawińskiej-Madaj, przygotowała przedstawienie bożonarodzeniowe bogato zilustrowane muzycznie przez p. Dariusza Kossakowskiego - trąbka, p. Roberta Duszyńskiego - gitara i p. Stawińską - klawisze. Wystąpili także nauczyciele: p. Dyrektor - Iwona Wojtacka, p. Karina Jasiaczek, p. Ewelina Kaźmierczak, p. Wiaczesław Jacewicz oraz p. Andrzej Nowak. Po przedstawieniu i tradycyjnych życzeniach licznie zaproszeni goście, uczniowie i pracownicy szkoły miło spędzili czas przy wigilijnym stole z kolędą i pastorałką.

tekst - R. Duszyński

6-10 marca w naszej szkole odbył się Tydzień Języka Ojczystego. Każdego dnia uczniowie brali udział w konkursach sprawdzających ich wiedzę z języka polskiego.

Zadania dotyczyły ortografii (Corrida- walka z bykami),  frazeologii (Frazenada), poprawnej dykcji (Potyczki językowe) i pięknego czytania. Odbył się również konkurs plastyczny dotyczący błędów językowych. Chętnych było wielu. Najlepsi zostali nagrodzeni dyplomami, słodkościami oraz nagrodami rzeczowymi.

Mistrzem ortografii została  uczennica klasy 3a - E. Janik;

Szkolnym Demostenesem została uczennica klasy 3a - W. Matysiak;

Mistrzem pięknego czytania została P. Sieczkowska z klasy 2a i Dominika Kokot ucz.klasy 3b;

Frazenadę zwyciężyli uczniowie z klasy 3a: W. Langowska i K. Teodorczyk;

I miejsce w konkursie plastycznym zajął uczeń klasy 2b Ł. Banaszczyk

Gratulujemy.

tekst: I. Stawińska, red. R. Duszyński

6 kwietnia 18 uczniów naszej szkoły wzięło udział w zajęciach terenowych na Księży Młyn i do Parku Źródliska, które miały na celu zobrazowanie w postaci krótkich scenek rozrywek, obowiązków i zajęć szkolnych dzieci z robotniczych rodzin z wykorzystaniem przez młodzież charakterystycznych rekwizytów. Następnie uczniowie przeszli do Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej, gdzie mieli okazję zobaczyć, dotknąć i wypróbować przybory i rekwizyty szkolne używane przed 100 laty. Wycieczka była wprowadzeniem do tematu, ale także - jak myślimy – ciekawym przeżyciem dla młodzieży. Dawała bowiem możliwość znalezienia się w autentycznej scenerii XIX-wiecznej Łodzi. Należy podkreślić, że takie działanie znacznie ułatwiało nam narrację oraz przeprowadzenie ćwiczeń dramowych.

tekst: Paweł Luniak, redakcja i zdjęcia: Robert Duszyński